Lak nebo olej na podlahu? Přemýšlíte a váháte jak se rozhodnout? Zkusíme Vám v tomto článku poradit.

Všichni velmi dobře víme, že rozhodnout se není až tak jednoduché, protože obě povrchové úpravy má své pro i proti. Finální volba by tak měla být v prvé řadě o Vašem pocitu a estetickém cítění. Správná volba materiálu a stupeň zatížení by měl být další krok. V minulosti nebyla nabídka povrchových úprav tak rozsáhlá jako je tomu dnes, proto se většinou používaly laky. Nabídka a kvalita se v dnešní době na tolik zvýšila, že můžeme kvalitní olejovanou podlahu srovnávat s vysoce zátěžovým lakem. Poradíme Vám, jaké klady i zápory mají obě varianty. Rozhodnutí je však na Vás.

OLEJ

Jedná se o tradiční způsob ochrany dřeva v interiéru s báječným vzhledem přirozeného matového povrchu.

+ lepší vzhled
+ jednodušší oprava
+ vhodnější do prostředí se zvýšenou vlhkostí
+ vyšší dotyková teplota
+ dlouhodobá barevnost a stálost
+ vyšší ochrana před UV zářením

– horší údržba
– vyšší náročnost přípravy podkladu pod olej

Lak nebo olej na podlahu?
Lak nebo olej na podlahu?

LAK

Poskytnutí povrchu s vysokou odolností proti otěru, nenáročný na údržbu a čištění s možností několika stupňů lesku.

+ lehčí údržba
+ jednodušší příprava podkladu pod lak

– horší vzhled (subjektivní názor)
– náročnější oprava
– nižší dotyková teplota

Pokud se špatně rozhodnete u varianty ošetřené olejem, kterou chcete ošetřit lakovým systémem – lze až po uplynutí 6 měsíců přebrousit až na holé dřevo, přetmelit a přelakovat postupem běžným při renovacích. Náš hlavní dodavatel na oleje i laky je značka Bona.

Na závěr jedna malá ale užitečná rada. Pokud se stále nemůžete rozhodnout mezi olejem či lakem, jednoduše to přizpůsobte místu, ve kterém podlahu máte. Pokud se jedná o použití doma nebo v komerčním prostoru – použijte olej. Pokud se jedná o sportovní účely (např. tělocvičny, fitness místnosti, apod.) použijte lak. Samozřejmě nesmíte zapomenout ani na prostředky pro denní použití a s vaší podlahou pak budete spokojeni ať už je lakovaná nebo olejová. Držím Vám palce v dobrém rozhodování.