Jak vyrobit vestavěnou skříň – vestavěná skříň návod

Výroba vestavěné skříně není pro, žádné ořezávátka. Na úvod si přiznejme, je to úkol pro lidi zručné se zkušeností s řemeslnými pracemi.

Pokud se rozhodnete si vyrobit vestavěnou skříň doma, je třeba si definovat její využití. Vestavěné skříně rozlišujeme podle typu využití:

Šatní

určené na veškeré oblečení, od spodního prádla až po košile, kabáty atd.

Úložné

tvořený volným prostorem, nebo policemi pro domácí spotřebiče, atd.

 

Popis vnitřku šatní vestavěný skříně

Šatní skříň by měla být dobře rozdělena, na segmenty, neboli boxy, jak praví počeštěný anglický výraz. 10 nejčastějších typů naleznete v našem dřívějším článku zde.

 

 

Vyberete si, zda máte více věcí do šuplíků, na ramínka, nebo do polic. Pro naprosté začátečníky musím přiznat, že výroba šuplíků je složitá. Pokud máte vymyšleno vnitřní rozdělení, tak bych doplnil pár rozměrů, podle kterých se můžete řídit. Když jsou police delší jak 600 mm, je větší riziko, že se začnou prohýbat, pokud budete chtít uložit těžší věci. Police nedoporučuji dělat delší. Pokud skříň má být určena na velké předměty, doporučuji šířku police maximálně 800 mm. Podobně to platí i u šatní tyče, která se ale může udělat o něco delší. Maximálně však 1000 mm, pokud nebude držet těžké kožené bundy nebo celé obleky.

výroba vestavěné skříně

 

Hloubka šatní skříně je ideální 580 mm a korpus s dvířky 600mm.

Plánujete-li do vestavěné skříně šatní tyč, musí být hloubka minimálně 600 mm včetně dvířek. Ty jsou nejčastější 20 mm. Tato hloubka je hlavně kvůli zavírání dveří. Jestliže použijete menší hloubku, tak nemusí zavírání dveří fungovat ideálně. Pokud jinou možnost nemáte, dají se použít šatní tyče, které se montují napříč korpusem. Šatní tyč je dostatečně dlouhá, ale hůře dostupná pro každodenní používání. Spíše doporučuji se této variantě vyhnout, jestliže ta možnost existuje.

Šuplíky vestavěných skříní

Nejsou žádná specifika, pokud se jedná o šířku či hloubku. Jediný problém, co mě napadá, je omezená hloubka dodávaných mechanizmů. Minimální rozměr mechanizmu je 250 mm, což odpovídá, venkovnímu rozměru hloubky skříně 300 mm. V dnešní době pokroku, doporučuji mechanismus kupovat i s tlumením. Nejsou o tolik dražší, než bez tlumení a zpříjemní vám životní komfort.

 

Úložná vestavěná skříň

Druhým typem vestavěné skříně, je úložná. Zde ukládáte vše ostatní, co je potřeba schovat za dveře. Úložné vestavěné skříně jsou většinou využívány na vysavače, žehlící prkna, košťata, a další  podobné věci. Zde platí podobné informace, jako jsou uvedeny u šatních skříních. Police 600-800 mm, dle váhy. Velkou výhodou, oproti šatní skříni je, že hloubka není limitovaná šatní tyčí. Je důležité předem znát, jaký typ věcí, do úložné skříně budete chtít ukládat. Potom navrhnete ideální vnitřní rozložení skříně. Nejčastější rozměry prostoru na uložené věci:

  • žehlící prkno výška 1600 mm 8 mm
  • schůdky výška 2000 mm šířka 100 mm
  • mop 1500 mm šířka 100 mm
  • vysavač výška, hloubka, šířka 500 mm
  • koště výška 1500 mm šířka 100 mm

Další typy vestavěných skříní

Mezi další typy vestavěných skříní patří botníkové sestavy

U botníků doporučuji policový systém s navrtanými děrami na podpěrky. Poslouží na variabilitu různých výšek bot, jak dámských, tak i pánských. K botníkové sestavě neodmyslitelně patří i možnost pověšení bund a kabátu. K zavěšení oděvů můžete využít vestavěné skříně nebo háčky přivrtané  na stěně. Samozřejmě doporučuji kombinaci obou. Šatní tyč se využívá na méně používané bundy a kabáty, háčky zase na časté odkládání.

Materiál

Když známe rozložení a účel vestavěné skříně, je dobrý si říci, z jakého materiálu skříně chcete vyrobit. V dnešní době se k výrobě nejčastěji používá lamino. Pokrok nezastavíme a i v těchto materiálech došlo k mnoha inovacím. Desky se vyrábí jako věrohodná imitace dřeva, které i profesionálům dají problém na první pohled rozpoznat. Označení je DTDL – dřevotřísková deska laminátová.

Klasickým typem materiálu je dřevo, kterém může být smrkové, borovicové, dubové, bukové, ořechové, atd…

Výroba vestavěné skříně

Pokud nemáte možnost vlastní velkoformátové pily s olepovacím strojem, tak doporučuji si materiál nechat nařezat a olepit. Náhradní alternativa je, že si půjčíte ponornou pilu s lištou, která je schopná čistých řezů lamina i dřeva. S olepením hran je to už horší. Zde existuje možnost koupit hranu s lepidlem, kterou můžete pomocí žehličky nebo horkovzdušné pistole, nalepit na hrany. Pokud budete vyrábět skříň ze dřeva, nic olepovat nemusíte a stačí seříznuté hrany obrousit. Broušená lze ručně, přes brusný papír a malý špalík. Brusivo ideální v zrnitosti 80. Až budete mít nařezané dílce, doporučuji si skříň před umístěním na konečné místo, zkusit složit venku v prostoru. Zde můžete zjistit, zda skříň sedí dle rozměru a neobsahuje chyby v měření nebo při výrobě. Po kontrole můžete spojit desky k sobě pomocí výztužných rohů, kolíků a vrutů. Pokud vše sedí a vypadá dobře, tak skříň můžete umístit na místo určení.

výroba vestavěné skříně

Dveře vestavěné skříně

Je několik druhů dveří vestavěných skříní ale kvůli jednoduššímu provedení, si představíme jen dvě základní varianty dveří. Posuvné dveře a otvírací.

Posuvné mají výhodu, že nemusí mít větší prostor před skříní na manipulaci s dveřmi. Nevýhoda je, že posuvná lišta a dveře zabírají více prostoru. Dveře otvírací jsou přesným opakem. Při otvíraní zabírají více prostoru, při manipulaci však ušetří prostor ve skříni.

Výroba vestavěné skříně

Osobně spíše doporučuji otvírací dveře. Jsou praktičtější a i estetičtější. Existují různé kombinace, jak s prostorem jde naložit. Můžete pak vykouzlit originální vestavěnou skříň. Pro samoinstalaci, je jednodušší varianta s posuvnými dveřmi. Stejně jak existují firmy, co vám dokážou nařezat a olepit materiál, tak i firmy, co vyrábí na zakázku přední posuvné dveře. Na klasicky otvírané dveře už potřebujete navrtávat panty, i když existují firmy, které zajišťují i tyto služby, byť jich je podstatně méně.

Sledujte nás na Pinterest