Cestování karavanem bývá pro většinu majitelů obytných domů na kolech srdeční záležitostí. Asi každý dobře rozumí tomu, že takový druh dovolené vyžaduje menší pohodlí, než na jaké jsou zvyklí doma. Přesto jsou věci, bez kterých si cestování obytňákem nedokážeme představit. Jednou z takových nutností je koupelna do obytného auta. Jak sprchový kout do karavanu vyrobit? Jaké jsou možnosti na trhu? A jaký je rozdíl v realizaci sprchového koutu v karavanu a v obytném přívěsu?

Jak na sprchový kout v karavanu

Karavan versus obytný přívěs

Jak sprchový kout do obytného auta instalovat? Popravdě je nutné říct, že se jedná o poměrně obtížnou výzvu. Nikoliv však nemožnou. Takže pokud cestovní sprchový kout opravdu chcete, rozhodně se do toho pusťte.
Nejprve je nutné dobře vybrat prostor, kam sprchový kout nebo box umístíte. U obytných přívěsů to může být velmi složitá věc. Nejsou totiž na prostor sprchy navržené. Díky nekvalitní instalaci se tak může voda ze sprchy objevit prakticky kdekoli, klidně i pod postelí.

Faktem ale je, že většina majitelů obytných přívěsů nejezdí na dovolenou s cílem stále být na cestách. Zpravidla někde zastaví a tam stráví zbytek dovolené. O sprchování bývá většinou postaráno v rámci služeb jednotlivých kempů. Na druhé straně majitelé karavanů mají většinou v plánu neustálé přesouvání se z místa na místo. Pro ně pak může být sprchový box do karavanu nepostradatelnou nutností.

Sprchování venku

Nejjednodušším řešením je samozřejmě sprchování venku. K tomu se používá takzvaná účelová venkovní klapka. Do té se jednoduše napojí hadice od klasické venkovní sprchy a členové posádky karavanu se mohou osprchovat.
Nevýhod tohoto řešení je hned několik. Jednak není zajištěné soukromí při sprchování, takže než si rozložíte takzvanou zahradní sprchu, musíte nejprve najít místo, kde se můžete bezpečně osprchovat mimo zrak okolí. Druhou nevýhodou je fakt, že venkovní sprchování není úplně příjemné v chladných měsících roku. Pokud jste ale zvyklí cestovat karavanem výhradně v létě, neměl by to pro vás být problém.

Jak na sprchový kout v karavanu 2
Jak na sprchový kout v karavanu

Jakou sprchu zvolit

Jaký sprchový kout karavan uvítá nejradši? Jaký typ sprchy zvolit? Instalovat je možné buď jednu sprchu nebo obě. Jednoduše řečeno, buď jen studenou vodu nebo i vodu teplou. Pro letní kempování by mohla být zcela dostačující jen studená voda. V praxi to znamená, že před cestou doplníte zásobník studenou vodou a ta se potom udržuje při teplotě okolního vzduchu. V horkých letních parnech to může být velmi osvěžující.

Pokud jste ale milovníky sprchování pod teplou vodou, můžete si vybrat mezi klasickou a pákovou baterií pro sprchový box do karavanu. U pákové baterie si nastavujete nejen tlak vody, ale i její teplotu. U klasické jen teplotu. Klasický ventil u sprchy do karavanu se vyrábí pouze UT neboli s připojením sprchy pod deskou. Pákový ventil se vyrábí v obou variantách, jak UT, tak AT neboli s připojením sprchy nad deskou. Důležité je rovněž nezapomenout na připojovací závity ½´nebo 3/8´.
Nevýhodou pákových ventilů pro sprchový kout do karavanu je jejich robustnost. Jejich rádius od středu montážního otvoru až k perlátoru se pohybuje okolo 250 milimetrů. Výška pak okolo 120 až 180 milimetry. To je nutné brát v úvahu zejména tehdy, když osazujete umyvadlo menších rozměrů.

Jak na sprchový kout v karavanu

Při výměně jakéhokoli ventilu nebo osazování sprchy do karavanu také pamatujte na to, že musíte vycházet ze stávajícího otvoru. Běžný otvor má velikost 330 milimetrů. Dodávají se ale i rozměry menší, například 200 milimetrů. Pamatujte rovněž na jedno důležité upozornění. Pro sprchový box do karavanu nepoužívejte klasickou hlavici na sprchování. Je většinou stavěná na odlišný tlak vody, a tak by vás výsledný proud vody v karavanové sprše mohl zklamat. Pořiďte raději originál vhodný do sprchového koutu v karavanech.

Více o přestavbách obytných vozů ZDE